15 Ara 2010

Taklitçilik mi? Asla!

Miu Miu markası 2010 İlkbahar/Yaz koleksiyonunda kedi, kuş gibi desenler ile 70'li yıllara gönderme yapan bir koleksiyon yaratarak moda severlerin beğenisini kazanmıştı.
Başarılı markaların yarattıkları trendlerin etinden ve sütünden sonuna kadar yararlanmayı seven diğer "mainstream" markalar ise, bu defilenin hemen ardından esinlenme başlığı altında, ilham almaktan taklitçiliğe kadar giden birçok ürün sundu bize.

Bunun en son örneğini Twist markasında görebiliyoruz. Kalıp-model-kumaş üçlüsünün en çok taklit edilen öğeler olmasından sonra desen baskısının da birebir kopyalanacağını gözümüze soka soka, çok güzel anlatmış.


Miu Miu İlkbahar/Yaz 2010
Twist Sonbahar/Kış 2010

Eee ne olmuş diyebilirsiniz....Günümüzde özellikle "fast fashion" terimi hayatımıza girdikten sonra bu tarz örnekleri görmemiz oldukça olağan. Ancak benim tepkimi çeken yanı ise bu markanın sahibi tekstil patronunun genel tavrı...
Kendisini tanıyanlar bilir, bu kişi Dragon's Den Türkiye'de jüri üyeliği yapıyor. Geçenlerde yayınlanan bir bölümde, bir yarışmacı yatırımcılardan ortak olmalarını istediği ürünü "...... artık Avrupa'dan sonra Türkiye'de" olarak lanse etti ancak sonra ortaya çıkıyor ki patentini almamış. Yarışmacının bu pazarlama yöntemini ve kendisine karşı, savunmaya geçerken sarf ettiği sözleri hiç beğenmeyen tekstil patronumuz "Birisi benim hakkımda kötü bir şey mi yazdı internete? Ee? Sen onu mu listeleyeceksin? Elalemin ipliğini pazara mı çıkaracaksın? Elimde olsa seni hapse attırırım! Terbiyesiz seni! Yıkıl karşımdan!" diyerek yarışmacıyı kovdu. Yarışmacının pazarlamaya çalıştığı ürünü daha önce Avrupa'da gördüğünü de üstüne basarak birkaç kez tekrarladı...
Ee bunun üzerine ne diyebilirim ki ben şimdi....
Biraz istikrarlı olalım ki, söylediklerimiz ile yaptıklarımız tutsun...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder